دفتر اول کتاب «عاشقانه‌ها» با عنوان کامل «عاشقانه‌هایی از شهدای انقلاب و دفاع مقدس» که به کوشش پژمان عرب، گردآوری و تدوین شده است، توسط انتشارات «راه یار» منتشر و روانه بازار نشر شد.

بنابراین گزارش، دفتر اول «عاشقانه‌ها»، برش‌هایی از وصیت‏نامه‌ها و نامه‌‌های شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس خطاب به همسران و فرزندانشان است. در مقدمه کوتاه کتاب، این چنین آمده است: «عاشقانه‌های ساده اما زلال، از جان‌های سرشار و سرمست از عشق و محبت به همسرانشان، این هم‌پایان ابدی و فرزندان‌ ثمره جان‌هایشان سرچشمه می‌گیرد. کلمات و جملاتی پُرشکوه و پُرطراوت، دلنشین، عزتمندانه و هستی‌بخش که راه و رسم زندگی را با همین اندک نوشتن‌ها به ودیعه گذاشته‌اند.

در اندک مجالی که داشتند عاشقانه‌هایی نگاشتند ولی کیست که نداند هزاران هزار جمله عاشقانه ‌در سینه‌ها ماند و جدی جدی وعده دادند که در آن بَزم ابدی منتظرتانیم برای جبران.

این مجموعه ماحصل خوانش هزاران وصیت‏نامه و نامه‌ شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است. به طورِ دقیق‌تر، قریب به ده‌ها برابر حجم این کتاب، وصیت‌نامه شهدا مطالعه شد تا چنین مجموعه‌ای فراهم آمد. قطعاً هنوز تا چند جلد دیگر، با همین زاویه نگاه، از وصیت‌نامه و نامه‌های شهدا می‌توان برگزید؛ خصوصاً نامه‌های منتشر نشده‌ای که خانواده‌های مُعزز شهدا می‌توانند برای چاپ‌های بعدی کتاب، ما را یاری کنند. امید است این متن‌های ساده و بی‌واسطه، زندگی‌ساز شوند و به کمک آیند تا نگاه تازه‌ای به تجربه زیستی شهدایمان داشته باشیم.»

براساس این گزارش، شهید عباس بابایی، عباس دوران، محمدرضا دستواره،  اسداله لاجوردی، مهدی باکری، ابراهیم همت و… از جمله شهدایی هستند که بخش‌هایی از نامه‌ها و وصیت‌نامه‌های آنها خطاب به همسر و فرزندانشان در این کتاب آمده که تصاویر بخشی از این نوشته‌ها ضمیمه انتهای کتاب شده است.

برشی از کتاب

به خدا خیلی دوستت دارم

شهید جهانگیر برخورداری، از شهدای روستای بروات بم در بخشی از نامه خود خطاب به همسر و فرزندانش این طور نوشته است: «همسرم، دخترم، پسرم سلام. سلامی که چند روز بیشتر به عملیات نمانده است برایتان می‌فرستم. همسر عزیزم ای کسی که در تمام سختی‌های زندگی‌ام مرا یاری کردی و دستم را گرفتی. ای کسی که خود را از آغوش گرم خانواده خودت به آغوش زندگی پُررنج من آوردی. امیدوارم که اگر در زمینه‌ای از دست من ناراحت شده‌اید، مرا ببخشید و از صمیم قلب از تو همسر عزیزم بخشش می‌طلبم. همسر عزیزم، به خدا خیلی دوستت دارم؛ ولی چه کنم که اسلام عزیزتر است. باید در این موقعیت دست از همه چیز کشیده و اسلام را یاری کرد. همسر عزیزم، از تو می‌خواهم اگر کشته شدم، اسماء دختر عزیزم این میوه زندگی چندساله من را نگذارید رنج بکشد و آن را زینب‌وار پرورش دهید و همچنین پسر عزیزم، این طفل معصومی که هنوز بابایش را نمی‌شناخت [و] هنوز طعم بابا را نچشیده بود. امیدوارم که فرزند کوچکم بزرگ شوید و در راهی که بابایت قدم برداشته است [قدم] بردارید. ان‌شاءالله.»

ما به هم پیوسته شدیم

سردار شهید سیدمحمدرضا دستواره در نامه‌ خود خطاب به همسرش این طور نوشته است: «برای شهادتم دعا کن. خوب زندگی کردن سعادتی بزرگ است؛ ولی شهادت سعادتی بی‌نهایت بزرگ‌تر، تکاملی ارادی و موهبتی خدایی است. ما در شروع زندگی به هم وابسته نشدیم؛ بلکه پیوسته شدیم و گذشتن از این پیوستگی چقدر زیباست.

خدایا پیوستگی، علاقه و عشق ما را در راه خودت قرار بده.

خدایا ما را به عشق اسلام و خمینی زنده نگهدار و بمیران به عشق اسلام و خمینی.

خدایا ما را سالم نگهدار، به عشق اسلام.»

دفتر اول کتاب «عاشقانه‌ها» در ۲۲۴ صفحه، تیراژ ۱۵۰۰نسخه و با قیمت ۲۵هزار تومان توسط انتشارات «راه‌یار» منتشر شده است و علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب‌ها علاوه بر کتاب‌فروشی‌ها می‌توانند به صفحات مجازی این ناشر به نشانی @raheyarpub و یا سایت  vaketab.ir مراجعه کنند.

دفتر دوم «عاشقانه‌ها» نیز با عنوان کامل عاشقانه‌هایی از شهدای مدافع حرم، پیشتر توسط همین انتشارات روانه بازار نشر شده بود.

انتهای پیام/